Ακόμα μία νίκη παραμονής για την Αγριά, 64-58 τον Ίωνα

Η Αγριά αντιμετώπισε το απόγευμα του Σαββάτου (10/2) τον Ίωνα στο Βάκης Παρασκευόπουλος, με την ομάδα του Λευτέρη Κατσαλή να παίρνει το ροζ φύλλο με 64-58 και να κάνει ένα ακόμα σημαντικό βήμα στην προσπάθειά της να αποφύγει τον απευθείας υποβιβασμό στην Α2 ΕΣΚΑΘ, κάνοντας τρεις τις νίκες της μετά από τις επιτυχίες με ΑΕΒΔ και Φοίβο.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Ίωνα να πατά καλύτερα στο παρκέ και να χτίζει μία διαφορά οκτώ πόντων υπέρ της στα πρώτα πέντε λεπτά. Οι γηπεδούχοι, όμως, έκαναν την "αντεπίθεσή" τους κι έφεραν το ματς στα μέτρα τους, προηγούμενοι με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (20-19).

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε στη συνέχεια, με την Αγριά να κρατά συνεχώς ένα μικρό υπέρ της προβάδισμα και τον Ίωνα να ακολουθεί την αντίπαλη ομάδα στο σκορ, δίχως να την αφήνει να "ξεφύγει" μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (34-30).

Στην επανάληψη το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι. Εκατέρωθεν καλάθια κρατούσαν αμείωτο το ενδιαφέρον, με τους γηπεδούχους να διατηρούν το "ρευστό" τους προβάδισμα και τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να φέρουν τα "πάνω-κάτω" στην αναμέτρηση. Μέχρι και το 39', οι δύο ομάδες πήγαιναν "χέρι-χέρι" στο σκορ (61-58), με τον Μητρουλά, περίπου ένα λεπτό πριν τη λήξη, να ευστοχεί σε τρίποντο - "μισή νίκη" για την Αγριά, στέλνοντας τη διαφορά στους έξι, υπέρ της ομάδας του (64-58). Οι τελευταίες επιθετικές προσπάθειες της ομάδας του Άγη Τζούμα και οι βολές που κέρδισαν οι καλαθοσφαιριστές της Αγριάς ήταν άστοχες, με την ομάδα του Λευτέρη Κατσαλή να παίρνει τελικώς το πολυπόθητο "ροζ φύλλο" που την κρατά σε απόσταση ασφαλείας από την τελευταία θέση, εκεί που βρίσκεται η ομάδα του Φοίβου.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 34-30, 51-45, 64-58

Αγριά BC (Κατσαλής): Καζεπίδης 7(1), Τσιβγιούρας 1, Καραμανλής 17, Σκουμής, Φιλίππου, Γαλάτης, Διακομής 2, Κοψιαλής 10(2), Θεοδώρου 5(1), Καλιτζέος 4, Θεοχάρης 6(1), Μητρουλάς 12(2)

Ίωνας (Τζούμας): Κουμπούνης, Φωτιάδης 11(2), Κέτουλας 14(2), Φαρμάκης, Τέγος, Γρίβας, Τζικόπουλος, Μπεκρής 11(2), Βασιλείου, Ζέρζης 3(1), Μαυροφώτης, Ευθυμίου 19(2)

Last modified onSaturday, 10 February 2018 22:01