Κυπελλούχος ΕΣΚΑΘ ο Ολυμπιακός Β., 75-61 τον Γ.Σ. Βόλου (video)

Ο Ολυμπιακός Βόλου κέρδισε δίκαια το απόγευμα της Κυριακής (7/1), στο Κλειστό Γυμναστήριο της Νέας Ιωνίας τον Γυμναστικό Σύλλογο Βόλου στον τελικό του Κυπέλλου ΕΣΚΑΘ με σκορ 75-61 και άξια κατέκτησε τον τίτλο.

Η ομάδα του Γιώργου Βλιώρα, με εξαίρεση ορισμένα "νεκρά" χρονικά διαστήματα που τελικώς δεν της στοίχισαν, ήταν καλύτερη από τον Γυμναστικό και κατάφερε να τον κερδίσει για δεύτερη φορά φέτος, μετά το πρωτάθλημα. Από νωρίς στο παιχνίδι, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να "χτίσει" μία διαφορά, προηγούμενος στο σκορ με 19-12 στο 6'. Ο Γυμναστικός, όμως, μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου είχε ένα πολύ καλό διάστημα με επιμέρους σκορ 11-2 μέχρι το 10’, όταν το ταμπλό έγραφε 23-21.

Στη δεύτερη περίοδο, οι ερυθρόλευκοι επιβεβαίωσαν την ανωτερότητά τους, έπιασαν καλή απόδοση, κυρίως επιθετικά, και προηγήθηκαν με επτά, στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, θέτοντας τις βάσεις για τη νίκη τους (47-40).

Στο κακό μπάσκετ των δύο ομάδων στο τρίτο δεκάλεπτο, νικητής βγήκε πάλι ο Ολυμπιακός. Συγκεκριμένα, με επιμέρους σκορ 12-8, η ομάδα του Γιώργου Βλιώρα "έχτισε" μία διψήφια διαφορά πόντων υπέρ της που μετέτρεψε την τέταρτη και τελευταία περίοδο σε δική της υπόθεση (48-59, +11).

Με καλή ψυχολογία, υψηλά ποσοστά ευστοχίας στην επίθεση και συνεχή άμυνα ζώνης, ο Ολυμπιακός δεν άφησε περιθώρια στον Γυμναστικό που, πέρα από τις επιθετικές "αναλαμπές" του Παυλόπουλου, δεν είχε να επιδείξει τίποτα περισσότερο στο τελευταίο δεκαάλεπτο, με τους ερυθρόλευκους να παίρνουν το ροζ φύλλο και το Κύπελλο ΕΣΚΑΘ, μέσα σε πανηγυρικό κλίμα με 14 πόντους διαφορά.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Παπούλιας (24π.), Μπόγδανος (20π.) και Ίλτσογλου (12π.), μοναδικός διασωθείς για τον Γ.Σ. Βόλου ο Χρήστος Ζαρογιάννης (22π.).

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 40-47, 48-59, 61-75

ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Σταθούρος, Καλογερόπουλος 3 (1), Ζήσης 6 (1), Ντάκης, Χρηστομάνος 2, Παυλόπουλος 6, Τσίρος 8, Σιδερής 3 (1), Κωστούλας 9 (1), Παλάσκας 2, Ζαρογιάννης 22 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Βλιώρας-Γκουγκουτούδης): Καραγεώργος 8 (1), Τζήμας, Παπούλιας 24 (5), Αλεξίου, Ίλτσογλου 12 (2), Μπόγδανος 20 (2), Καραθάνος 2, Αναστασόπουλος 2, Λουλούδης 7

Media

width="560" height="314" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowTransparency="true" allowFullScreen="true">
Last modified onSunday, 07 January 2018 21:08