Συνέχισε το αήττητο ο ΓΣ Βόλου κερδίζοντας τον Αλμυρό

Ο Γυμναστικός Σύλλογος Βόλου κέρδισε το τοπικό ντέρμπι με τον ΓΣ Αλμυρού με 73-60 στο κλειστό Βάκης Παρασκευόπουλος σε ένα δυνατό παιχνίδι με αρκετή ένταση και πάθος. Χαρακτηριστικό είναι ότι αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές από τον πάγκο των γηπεδούχων ο προπονητής της ομάδας, Γιώργος Κοσμάτος.

Η Βολιώτικη ομάδα μπήκε πολύ δυνατά στο παρκέ και προηγήθηκε με 28-11, όντας αρκετά εύστοχη στην επίθεση. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Αλμυρός ροκάνισε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό, αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου πάτησαν γκάζι και ξέφυγαν στο σκορ. Στην επανάληψη το παιχνίδι είχε αρκετή ένταση και πολλά νεύρα. Παρά τη μεγάλη προσπάθεια του ΓΣΑ, η ομάδα του Θανάση Φλεβάρη δεν απείλησε ουσιαστικά τον ΓΣΒ, ωστόσο οι διαιτητές έχασαν τον έλεγχο της αναμέτρησης και απέβαλλαν τον Γιώργο Κοσμάτο από τον πάγκο για διαμαρτυρία. Παράπονα πάντως εξέφρασαν και οι δυο ομάδες για τη διαιτησία.

Τα δεκάλεπτα: 28-11, 42-25, 61-40, 73-60

ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος): Καλογερόπουλος 12 (1), Τσαπραϊλης 13 (1), Παυλόπουλος 14 (2), Παλάντζας 13 (1), Τσαβές 11, Μαλαματίνης 3 (1), Ζαρογιάννης 7, Κυπαρίσσης, Γουμενόπουλος.

ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Φλεβάρης): Καραγιώργος 12 (1), Σαμαράς 15 (1), Ξύδης 5 (1), Μητρουλάς 8 (2), Γκουγκουτούδης 2, Θέος 13 (1), Λουκίδης 5 (1)

Last modified onSaturday, 14 December 2013 20:19