Ήττα για τη Νίκη στην Κατερίνη

Με 88-80 ηττήθηκε η Νίκη στην Κατερίνη για το πρωτάθλημα της Β' Εθνικής μπάσκετ ανδρών. Οι κυανόλευκοι δεν τα κατάφεραν απέναντι στον Πιερικό και προβληματίζουν με την εικόνα τους και με τις εμφανίσεις τους, αφού το αρνητικό τους σερί συνεχίστηκε για 5ο παιχνίδι... Η ομάδα βρίσκεται στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας και πλέον φαίνεται πώς τα επόμενα ματς θα είναι κρίσιμα ακόμα και για την παραμονή της στην κατηγορία...

Οι κυανόλευκοι είχαν ένα κακό δεύτερο δεκάλεπτο που έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα της Πιερίας να ξεφύγει με διψήφια διαφορά. Στο τρίτο δεκάλεπτο με μεγάλη προσπάθεια οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν στους τρεις με τη λήξη της περιόδου. Στην τελευταία περίοδο οι  παίκτες του Φώνη Μαυρομιχάλη ήταν κοντά στο σκορ αλλά δεν ολοκλήρωσαν την ανατροπή, ώστε να φύγουν με το διπλό.

Ο Γκοντόπουλος, που ξεκίνησε από τη Νίκη, ήταν ο καλύτερος παίκτης του Πιερικού  με 24 πόντους, ενώ ο Τσώλης σταμάτησε στους 28 για τη Νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 52-40, 65-62, 88-80
Διαιτητές: Δεληγιαννίδης – Μοσχοτόγλου
Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Αμπάρας, Κοντσές, Γκοντόπουλος 24 (5), Τσαλμπούρης 21 (2), Σακελλαρίου 21, Πέτκος 2, Σκαμπαρδώνης, Πέτκος, Τσαϊτουρίδης 5 (1), Γαζέτης, Ασημάκης 16 (1), Γεωργούλας, Παπαδόπουλος 4, Οικονόμου.
Νίκη Βόλου (Μαυρομιχάλης): Ξύδης, Γεωργίου 4, Τζίνης, Μπόγδανος 9 (1), Στάμος 2, Τσώλης 28 (6), Φωσσές 2, Τάσσος 11, Μανδαλάκης 24 (1), Τοκατλίδης

Last modified onSunday, 08 December 2013 19:48