"Σκούπισε" τον Άρη η ΑΕΚ

Άνετα και ωραία, η ΑΕΚ έκανε το 3-0 στη σειρά των μικρών τελικών, "σκουπίζοντας" τον Άρη και κατακτώντας και φέτος την 3η θέση στο ελληνικό πρωτάθλημα. Η Βασίλισσα επικράτησε 71-60 με καλύτερους παίκτες τους Ντίξον, Ελόνου και Μαυροκεφαλίδη.

Το ματς

Η ΑΕΚ δεν μπήκε ιδιαίτερα καλά στο ματς και στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου βρέθηκε στο -6 (7-13), παίρνοντας σκορ από 3 ασίστ του Λαρεντζάκη. Το σερί του Άρη, με επιθετικές αιχμές τους Καββαδά και Σκοτ, έφτασε το 8-0, κάνοντας το σκορ 7-16 στο 6’. Με 5 πόντους και 1 ασίστ από τον Ντίξον, ωστόσο, η Ένωση έφερε το ματς στον μείον ένα (18-19) στη λήξη της 1ης περιόδου.

Με 5 πόντους του Ελόνου, η ΑΕΚ βρέθηκε στα μισά της 2ης περιόδου μπροστά με δύο (28-26). Στο ίδιο διάστημα, πάντως, η μάχη των ριμπάουντ είχε χαθεί με τους φιλοξενούμενους να μετρούν 19 έναντι 11. Ο σέντερ της Βασίλισσας έκανε θραύση μετρώντας συνολικά 11 πόντους με 5/6 δίποντα και 7 ριμπάουντ ως 18’, σημείο στο σκορ ήταν 37-35 υπέρ της ΑΕΚ. Με τον Ντίξον να φτάνει τους 13 πόντους και τις 4 ασίστ, η Ένωση έφτασε να προηγείται με 7 πόντους, 40'' πριν τη λήξη του ημιχρόνου, που τελικά τν βρήκε στο +5 (42-37) από καλάθι του Τσαϊρέλλη.

Στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου, η ΑΕΚ κράτησε τον Άρη στους δύο πόντους για πάνω από 6 λεπτά, με αποτέλεσμα να κάνει διψήφια τη διαφορά (53-39), κάνοντας σερί 11-0. Συνολικά, οι κίτρινοι έμειναν άποντοι για 5:30,,' ενώ το επιμέρους σκορ της 3ης περιόδου, που βρήκε την ΑΕΚ στο +11 (56-45), ήταν 14-8.

Και στην 4η περίοδο η άμυνα της Ένωσης παρέμεινε αποτελεσματική, κρατώντας τους αντιπάλους για περίπου 4 λεπτά στους 2 πόντους. Ένα τρίποντο του Λαρεντζάκη ήταν αυτό που έκανε το σκορ 61-47, κλειδώνοντας, ουσιαστικά, τη νίκη. Η συνέχεια ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τον Μωραΐτη, που μετρούσε 8 αγωνιστικά λεπτά από την 1η περίοδο, να παίρνει χρόνο συμμετοχής μαζί με τον Σκουλίδα. Η μέγιστη τιμή της διαφοράς ήταν οι 17 πόντοι (69-52, στο 37΄) και το τελικό σκορ 71-60.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 42-37, 56-45, 71-60.

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Λαρεντζάκης 3 (1/7 σουτ), Νιούλεϊ 87 (2), Μωραΐτης 5 (1), Μαυροειδής 8 (7 ριμπ.), Μαυροκεφαλίδης 10 (4/11 σουτ), ΜακΓκραθ (0/5 σουτ), Ελόνου 13 (6/7 δίπ., 9 ριμπ.), Μιλόσεβιτς, Ντίξον 19 (6/16 σουτ), Σκουλίδας, Βασιλειάδης 5 (1).

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Σκοτ 10 (2), Φλιώνης 5, Τσαϊρέλης 11 (2/8 τρίπ.), Καββαδάς 11 (5 ριμπ.), Μούρτος 7 (3/10 σουτ, 10 ριμπ.), Ξανθόπουλος 2, Καλαϊτζάκης, Ζάρας 4, Χρηστίδης 4, Σίμτσακ 2, Ντραγκίσεβιτς 4.