Τη νίκη ο Παναθηναϊκός, τη διαφορά ο Ολυμπιακός

Δεύτερη νίκη στη σειρά κόντρα στον Ολυμπιακό για να πάρει ψυχολογία ήθελε ο Παναθηναϊκός το βράδυ της Δευτέρας (30/1) και αυτό το πέτυχε, αλλά δεν πήρε τη διαφορά.

Οι «πράσινοι» κέρδισαν 72-59 τον «αιώνιο» αντίπαλό τους, αλλά εκείνος έχοντας ως παρακαταθήκη το +25 του πρώτου αγώνα εξακολουθεί να βρίσκεται στην κορυφή της Α1 και να έχει στα χέρια του το πλεονέκτημα έδρας, το οποίο δεν θα χάσει εάν κερδίσει όλα τα ματς στο δεύτερο γύρο.

Σε μεγάλη μέρα για το «τριφύλλι» ήταν και πάλι ο Ρίβερς, ο οποίος έκανε τρίτο ματς στη σειρά κόντρα στον Ολυμπιακό πολύ καλό, ενώ ο Σίνγκλετον ήταν ο άνθρωπος του δευτέρου ημιχρόνου εκτελώντας τόσο κοντά όσο και μακριά από το καλάθι. Πολύτιμες βοήθειες έδωσε ο Τζέιμς. Οι τρεις τους, μάλιστα, είχαν 56,4% εντός παιδιάς (22/39) όταν όλοι οι υπόλοιποι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ έμειναν στο 20% (6/30). Λίγο έπαιξε ο ντεφορμέ Καλάθης, κακός ο Μπουρούσης και ο Γκάμπριελ.

Από την άλλη ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε στο ΟΑΚΑ με 11 παίκτες έχοντας τα προβλήματα των Γιανγκ και Λοτζέσκι, ενώ με ένεση έπαιξε ο Μάντζαρης. Στην πορεία έχασε και τον Σπανούλη και ήταν λογικό να μην έχει ο Γιάννης Σφαιρόπουλος τις λύσεις που θα ήθελε για να πάει το παιχνίδι μέχρι τέλους. Πάλεψαν πολύ Πρίντεζης και Παπανικολάου, ενώ καλό ματς έκανε ο Μιλουτίνοφ.

Μετά το 12-20 του πρώτου δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός ανάτρεψε την κατάσταση μέχρι το ημίχρονο με 19-8 επιμέρους σκορ στη δεύτερη περίοδο (31-28), ενώ ισόπαλο ήταν η τρίτη, με συνέπεια η διαφορά των τριών πόντων να παραμείνει στο 30’ (48-45).

Στην τέταρτη περίοδο ο Ολυμπιακός κουράστηκε, δεν είχε λύσεις και δεν είχε και τρόπο να μαρκάρει τον Σίνγκλετον, όταν αυτός τραβιόταν εκτός και σούταρε. Η διαφορά πήγε αρχικά σε διψήφιο με τρίποντο του Ρίβερς και στη συνέχεια μέχρι το +16 με νέο δικό του τρίποντο. Ο Σφαιρόπουλος, όμως, πήρε τάιμ άουτ, η ομάδα του έπαιξε στα τελευταία λεπτά ορθολογικά και κατάφερε να μην ξεφύγει περισσότερο ο Παναθηναϊκός. Ηττήθηκε με 13 πόντους τελικά, αλλά διαφύλαξε τη διαφορά του πρώτου αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 31-28, 48-45, 72-59.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 20 (2), Ρίβερς 26 (6), Τζέιμς 12 (2), Φώτσης, Παππάς 2, Φελντέιν 4, Χαραλαμπόπουλος 2, Γκάμπριελ 2, Τζεντίλε, Μπουρούσης 2, Καλάθης 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 9 (1), Μπιρτς 2, Παπαπέτρου 4, Σπανούλης, Ουότερς 4, Αγραβάνης, Μιλουτίνοφ 11, Πρίντεζης 14 (2), Παπανικολάου 13 (1), Μάντζαρης