Διέλυσε τον Άρη η ΑΕΚ-Αποτελέσματα και βαθμολογία

Σημαντική νίκη πήρε η ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, που διέλυσε τον Άρη σε αγώνα για την 13η αγωνιστική της Basket League με 81-61 και απέκτησε σαφές προβάδισμα για την κατάληψη της τρίτης θέσης στην κανονική περίοδο και το πλεονέκτημα έδρας στα play off.

Η εξαντλητική άμυνα του δευτέρου ημιχρόνου και η παραγωγικότητα της ομάδας του Γιούρι Ζντοβτς ήταν αυτή που έκρινε την αναμέτρηση, απέναντι στους Θεσσαλονικείς, οι οποίοι απογοήτευσαν στα σουτ εντός πεδιάς (37% ποσοστό ευστοχίας). Πρωταγωνιστές της Ένωσης, που απέδωσε ένα ολοκληρωτικό μπάσκετ, οι Ούκιτς (16π.), Ντίξον (19π.) και Ελόνου (13π.), ενώ από τον Άρη προσπάθησε ο Κάμινγκς με 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 46-36, 63-48, 81-61

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 16 (4), Μιλόσεβιτς 6, Λαρεντζάκης 1, Μαυροειδής 3, Ουίλιαμς 2, Σάκοτα 7 (2), Βασιλειάδης 8 (1), Χαριτόπουλος, Ντίξον 19 (3), Ιβάνοβιτς 6, Τσαλμπούρης, Ελόνου 13

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Τζένκινς 6 (1), Κάμινγκς 14 (2), Γιάνκοβιτς 8 (2), Καββαδάς 7, Ντραγκίσεβιτς 11 (1), Ξανθόπουλος, Τσαϊρέλης, Ζάρας 7 (2), Μούρτος, Σίμτσακ, Μπάκνερ 8

Οι υπόλοιποι αγώνες του Σαββάτου

Στους υπόλοιπους αγώνες του Σαββάτου μεγάλο διπλό πήρε η ουραγός Δόξα Λευκάδας με 86-80 μέσα στο Ρέθυμνο, ενώ νίκες σημείωσαν επίσης το Λαύριο με 79-65 επί του Απόλλωνα Πατρών, τα Τρίκαλα με 74-67 επί του Κολοσσού Ρόδου και ο Κόροιβος Αμαλιάδας με 81-79 μέσα στην Πάτρα επί του Προμηθέα.

Ο δεύτερος στη βαθμολογία Παναθηναϊκός δοκιμάζεται στην Πυλαία με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ αύριο Κυριακή, ενώ ο πρωταθλητής Ολυμπιακός πηγαίνει στην Κύμη τη Δευτέρα 9 Ιανουαρίου στον αγώνα με τον οποίο πέφτει η αυλαία της 13ης αγωνιστικής.